50-ta rocznica podpisania Traktaku Elizejskiego

22 stycznia 2013, konsulaty generalne Francji i Niemiec, Kraków, Traktat Elizejski. Co te wyrażenia mają ze sobą wspólnego?

22 stycznia 2013 roku Koło Naukowe Niemcoznawstwa zostało zaproszone przez Konsulaty Generalne Francji i Niemiec w Krakowie do nowo otwartego Małopolskiego Ogrodu Sztuki na projekcję filmu „Tak bardzo się nienawidziliśmy", by uczcić 50 rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego.

Po krótkim przemówieniu obu konsulów (w większości w języku polskim!) rozpoczęliśmy zaplanowaną prelekcję. Akcja filmu rozgrywa się w dziesięcioleciu poprzedzającym podpisanie Traktatu Elizejskiego przez Charlesa de Gaulla i Konrada Adenauera, którego celem było pojednanie francusko-niemieckie. W trudnych, powojennych latach Jean Monnet i Robert Schumann wiedzą, że spotkają się ze sprzeciwem, ale są gotowi na wszystko, by ich głos został usłyszany. To również opowieść o miłości dwojga młodych ludzi. Jurgen, wysłannik Stuttgarter Zeitung, spotyka podczas kolacji z przyjaciółmi Marię, córkę francuskich sklepikarzy. On niemiecki żołnierz, ona francuska kelnerka…

Jeśli uścisk dłoni konsulów, towarzystwo znanych osobistości francuskich i niemieckich, czy propozycja filmu was jeszcze nie przekonały i twierdzicie, że nie macie czego żałować, okej. Ale na pewno pożałujecie, że nie było was na przyjęciu, na którym byliśmy częstowani tradycyjnymi smakołykami z obu krajów. Francuska zupa cebulowa z białym winem, golonko z kapustą, niemiecka zupa serowa, ciasta, ciasteczka, kartoffelsalat i wiele wiele innych.

Dla bardziej dociekliwych kilka słów z historii.

Traktat Elizejski – fundament współpracy niemiecko-francuskiej.

9maja 1950roku minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman powiedział: „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec: podjęte działanie musi w pierwszym rzędzie dotyczyć Francji i Niemiec."

Co dało podpisanie Traktatu?

Dzięki podpisaniu traktatu powstały trzy instytucje niemiecko-francuskie, które doskonale obrazują intensywność i różnorodność współpracy niemiecko-francuskiej:

  • Niemiecko-Francuska Wymiana Młodzieży, za pośrednictwem której od 1963 roku 7,5 mln młodych ludzi miało możliwość się poznać.
  • Niemiecko-francuska stacja telewizyjna ARTE
  • Niemiecko-francuska Szkoła Wyższa

Małgorzata Pawlik

GALERIA ZDJĘĆ