Nowy Zarząd - Kadencja październik 2014 - wrzesień 2015

W dniu 25 marca 2014 roku odbyło się walne zebranie członków Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Zebraliśmy się w celu wysłuchania sprawozdania z działalności Zarządu KNN oraz Komisji Rewizyjnej. Wybrano również nowe władze, które obejmą urząd w październiku 2014 roku. Na koniec pozostał czas na dyskusję na temat przyszłości KNN UJ oraz nadchodzących wydarzeń i projektów.
 

Kanclerz Joanna Malinowska zdała relację z dotychczasowej działalności KNN. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu następujących przedsięwzięć:


• Projektów wyjazdowych do Londynu i Budapesztu,
• Cyklicznych spotkań tematycznym oraz konwersacji językowych organizowanych przez KNN UJ,
• Zeszytów Naukowych KNN UJ,
• Instytutowego konkursu ze wstępu do niemcoznawstwa,
• Spotkania ze studentami z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
• Szkolenia z pisania CV oraz listów motywacyjnych w języku niemieckim zorganizowanego we współpracy z firmą Alexander Mann Solutions,
• Podjętym inicjatywom charytatywnym, takim jak „Szlachetna Paczka",
• Promocji KNN podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 


W drugiej części spotkania miały miejsce wybory nowych władz KNN. Za zgodą Zgromadzenia decyzję podjęto w głosowaniu jawnym:
 

Zarząd:


Kanclerz KNN UJ – Filip Radwański (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz- sekretarz – Zuzanna Wojciechowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz – skarbnik – Olga Czempiel (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 

Komisja rewizyjna:


Joanna Malinowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Kamil Stempak (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Klaudia Wackermann (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 


Zebranie zakończyła dyskusja na temat nadchodzących projektów oraz przyszłości KNN. Poruszono między innymi kwestię:


• Kolejnego wydania Zeszytów Naukowych KNN,
• Projektu wyjazdowego „Śladami rodu Liechtensteinów",
• Pomysłu wyjazdu na niemieckojęzyczny musical,
• Promocji KNN na tegorocznym Festiwalu Nauki.

 

Protokół sporządziła Zuzanna Wojciechowska.

Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa

Zarząd Koła Naukowego Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza wszystkich obecnych i przyszłych Członków na Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Odbędzie się ono 25 marca 2014 roku (wtorek) o godzinie 19:00 w Kolegium Śląskim (al.Mickiewicza 3) w sali 106.


W programie:


- sprawozdanie z działalności obecnych władz KNN UJ;
- wybory do nowego zarządu;
- omówienie planowanych projektów.


Zapraszamy do zgłaszania kandydatur na wszystkie stanowiska Zarządu (kanclerz, wicekanclerz, skarbnik) oraz Komisji Rewizyjnej (3 osoby) na adres knn@uj.edu.pl.
 

Zapraszamy!
Zarząd KNN UJ

Ogłoszenie

Konferencja "Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej"

Instytut Historii

Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

zaprasza na:

Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową

Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej.

Odbędzie się ona w Krakowie w dniach 3 – 4 kwietnia 2014 r.

 

Od teraz Ty decydujesz! Wybory 2014

 

 

 

 

Zachęcam do udziału w bardzo ciekawym, polsko-niemieckim projekcie edukacyjno-dydaktycznym:)

Ze strony polskiej jest on koordynowany przez dr Aleksandrę Kmak-Pamirską. Będzie on realizowany w Krakowie i w Weimarze. Koszty udziału są pokrywane przez organizatorów ze środków programu Młodzież w Działaniu.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w pliku w załączniku. W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się bezpośrednio z dr Kmak-Pamirską: aleksandra.kmak-pamirska@ejbweimar.de .

Szczegółowy opis projektu


Zapraszamy!

 

 

Tydzień Filmu Niemieckie​go 2013

Rok 2013 jest wyjątkowy dla niemieckiego filmu w Polsce. Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Instytut Goethego, instytucje, które do tej pory zajmowały się organizacją corocznego pokazu niemieckich filmów, przygotowały wspólny program, który prezentowany jest w sześciu miastach: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie.

W Krakowie, ostatnim przystanku tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego, szczególnym wydarzeniem będzie otwierajacy przegląd pokaz filmu Weekend, z udziałem Niny Grosse. Reżyserka sięgając do niezbyt odległej niemieckiej Historii, opowiada na jej tle także historię przyjaźni i zdrady.

Oh Boy, jako zwycięzca 6 Niemieckich Nagród Filmowych i laureat wielu międzynarodowych festiwali zrealizowany został przez debiutanta i z pewnością, ze swoją berlińską opowieścią, zdobędzie serca wielu kinomanów.

Do niemieckiej historii nawiązuje także Margarethe von Trotta w swoim filmie Hannah Arendt, który z wielką siłą, także dzięki aktorskiej interpretacji, podnosi Eichmannowski temat banalności zła.

Marc Rothemund kreśli w filmie Dzisiaj jestem blondynką delikatny portret młodej kobiety, która po usłyszeniu diagnozy, jaką jest nowotwór, stawia mężnie czoła chorobie. Wyjątkowe i z pewnością warte odkrycia są też historie opowiadane przez najmłodszych twórców niemieckiego kina w takich filmach jak: This Ain't California, Silvi czy Kadysz za przyjaciela.

W Krakowie Tydzień Filmu Niemieckiego zostanie zaprezentowany w Krakowskim Centrum Kinowym ARS w terminie 15 – 21 listopada.

Wszystkie pokazy odbywać się bedą o godzinie 21.00. Szczegółowe informacje o filmach przesyłam w załaczniku i serdecznie zapraszam na pokazy.

Konkurs z kursu "Wstęp do niemcoznawstwa"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z kursu
"Wstęp do niemcoznawstwa". 
 
 
Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.
 
Zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
 
 
Powodzenia!

Od ucieczki i wypędzenia do przyjaźni - polsko - niemieckie stosunki na przestrzeni lat

Władze KNN UJ - kadencja 2013-2014

26 marca 2013 roku odbyły się wybory do Władz KNN UJ, oto wyniki:


Zarząd:
Kanclerz KNN UJ: Joanna Malinowska
V - ce kanclerz KNN UJ: Magdalena Ujma
V - ce kanclerz KNN UJ: Zuzanna Wojciechowska

Pełnomocnik KNN UJ ds. kontaktu z pierwszym rokiem: Martyna Miażdżyk

Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Bartosiak
Edyta Mularz
Żaneta Szlag

Serdecznie gratulujemy!


Jednocześnie dziękujemy ustępującemu Zarządowi za całoroczną współpracę :)

 

Ważne

Wizyta studyjna w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau 21-22 listopada 2012

W dniach 20-21 listopada 2012 odbył się wyjazd studyjny do KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim, zorganizowany przez studenckie Koło Naukowe "Memento", które działa przy Centrum Badań Holocaustu. W wyjeździe udział wzięli głównie studenci pierwszego i drugiego roku studiów magisterskich na  kierunku europeistyka specjalność wiedza o Holocauście i  totalitaryzmach oraz Członkowie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ.

Pierwszego dnia wizyty  grupa spotkała się  ze  studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Szkoła ta mieści się w przedwojennym budynku Polskiego Monopolu Tytoniowego, gdzie był przybył  pierwszy transport więźniów do obozu w Auschwitz. Dzień ich przywiezienia, czyli 14 czerwca 1940 uważa się za początek funkcjonowania obozu. Przedstawicielki  Koła Naukowego Studentów Politologii, działającego przy oświęcimskiej Uczelni Małgorzata Jakubas  i Jolanta Kraska  przybliżyły studentom  historię Witolda Pileckiego, który jest patronem ich uczelni i któremu poświęcona jest część wystawy w jednym z budynków. Z dumą pokazały  cenne znalezisko odkryte podczas prac wyburzeniowych na terenie szkoły w  2009 roku. Jest to zwój kartek, który, zamknięty szczelnie w butelce, był zamurowany w ścianie budynku. Na kartkach spisane  są ołówkiem nazwiska siedmiu więźniów, którzy w 1944 budowali na terenie obozu schron przeciwlotniczy w magazynie SS. Studenci mieli również okazję zwiedzić salę pamięci  utworzoną przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie  Rodzin Oświęcimskich.

Grupa odwiedziła również Centrum Żydowskie  w Oświęcimiu, gdzie dr Artur Szyndler z Działu Edukacji i Badań Historycznych Centrum Żydowskiego poprowadził warsztaty oraz oprowadził grupę po synagodze  Chewra Lomdej Misznajot.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych grupa udała się do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, gdzie spotkała się z panem przewodnikiem Mirosławem Obstarczykiem. Dzięki niezwykle ciekawym komentarzom pana Obstarczyka grupa miała niepowtarzalną okazję poznać nie tylko faktografię obozu, ale także wiele nieznanych historii z życia więźniów.  Pan Obstarczyk dzielił się osobistymi relacjami ze spotkań z byłymi więźniami, z chęcią także opowiadał o swoich doświadczeniach w pracy jako przewodnik po Muzeum. Pierwszego dnia studenci zwiedzali teren byłego obozu Auschwitz I. Obejrzeli niektóre wystawy zorganizowane w blokach narodowych, a także udali się do bloku 11 czyli tzn Bloku Śmierci i pod Ścianę Straceń. Zwiedzanie przeciągnęło się do późnych godzin popołudniowych.

22 listopada z samego rana studenci odbyli warsztaty w Dziale Zbiorów, przeprowadzone przez Panią Agnieszkę Sieradzką, które zapoznały studentów z wybranymi dziełami sztuki i przedmiotami  użytkowymi tworzonymi przez więźniów KL Auschwitz.

Następnie kontynuowali zwiedzanie studyjne spotkali się ponownie z panem Obstarczykiem, który towarzyszył grupie jako przewodnik również po Auschwitz II-Birkenau. Na zwiedzanie tej części obozu studenci mieli ponad 3 godziny. Wizytę zaczęli od wspięcia się na wieże wartowniczą, skąd rozciąga się ponura panorama całego obozu koncentracyjnego. Pan Obstarczyk przybliżył grupie historię i charakterystykę tej części obozu, porównując ją m.in do Auschwitz I, który grupa widziała poprzedniego dnia. Następnie studenci udali się do bloku kobiecego, gdzie przewodnik z detalami opisał jak dramatyczna była sytuacja więźniarek Birkenau. Stamtąd grupa udała się pod pomnik upamiętniający wszystkie ofiary obozu znajdujący się niedaleko gruzów krematorium, które Niemcy w pośpiechu starali się zniszczyć po przegranej wojnie. Na koniec wizyty uczestnicy obejrzeli bardzo interesującą wystawę, zorganizowaną w budynku starej łaźni w obozie. Wystawa pokazuje odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu fotografie rodzin żydowskich, deportowanych do Auschwitz.

Na koniec uczestnicy wyjazdu udali się na obiad do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Po krótkim odpoczynku grupa spotkała się z panią Olgą Onyszkiewicz, która przybliżyła studentom działalność MDSM. Wielu z nich było zainteresowanych licznymi programami ofiarowanymi przez Dom Spotkań.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdzili, że te dwa dni spędzone w Oświęcimiu były niezwykle cenne pod względem akademickim. Nadal istnieje wiele tematów związanych z obozem w Oświęcimiu, które w przyszłości należy przebadać i opisać.

GALERIA ZDJĘĆ

Zdjęcia:  Adam Banach, Aleksandra Kalisz
Reportaż: Ewa Kalińska