Nowy Zarząd - Kadencja październik 2014 - wrzesień 2015

W dniu 25 marca 2014 roku odbyło się walne zebranie członków Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Zebraliśmy się w celu wysłuchania sprawozdania z działalności Zarządu KNN oraz Komisji Rewizyjnej. Wybrano również nowe władze, które obejmą urząd w październiku 2014 roku. Na koniec pozostał czas na dyskusję na temat przyszłości KNN UJ oraz nadchodzących wydarzeń i projektów.
 

Kanclerz Joanna Malinowska zdała relację z dotychczasowej działalności KNN. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu następujących przedsięwzięć:


• Projektów wyjazdowych do Londynu i Budapesztu,
• Cyklicznych spotkań tematycznym oraz konwersacji językowych organizowanych przez KNN UJ,
• Zeszytów Naukowych KNN UJ,
• Instytutowego konkursu ze wstępu do niemcoznawstwa,
• Spotkania ze studentami z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
• Szkolenia z pisania CV oraz listów motywacyjnych w języku niemieckim zorganizowanego we współpracy z firmą Alexander Mann Solutions,
• Podjętym inicjatywom charytatywnym, takim jak „Szlachetna Paczka",
• Promocji KNN podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 


W drugiej części spotkania miały miejsce wybory nowych władz KNN. Za zgodą Zgromadzenia decyzję podjęto w głosowaniu jawnym:
 

Zarząd:


Kanclerz KNN UJ – Filip Radwański (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz- sekretarz – Zuzanna Wojciechowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz – skarbnik – Olga Czempiel (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 

Komisja rewizyjna:


Joanna Malinowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Kamil Stempak (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Klaudia Wackermann (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 


Zebranie zakończyła dyskusja na temat nadchodzących projektów oraz przyszłości KNN. Poruszono między innymi kwestię:


• Kolejnego wydania Zeszytów Naukowych KNN,
• Projektu wyjazdowego „Śladami rodu Liechtensteinów",
• Pomysłu wyjazdu na niemieckojęzyczny musical,
• Promocji KNN na tegorocznym Festiwalu Nauki.

 

Protokół sporządziła Zuzanna Wojciechowska.

Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa

Zarząd Koła Naukowego Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza wszystkich obecnych i przyszłych Członków na Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Odbędzie się ono 25 marca 2014 roku (wtorek) o godzinie 19:00 w Kolegium Śląskim (al.Mickiewicza 3) w sali 106.


W programie:


- sprawozdanie z działalności obecnych władz KNN UJ;
- wybory do nowego zarządu;
- omówienie planowanych projektów.


Zapraszamy do zgłaszania kandydatur na wszystkie stanowiska Zarządu (kanclerz, wicekanclerz, skarbnik) oraz Komisji Rewizyjnej (3 osoby) na adres knn@uj.edu.pl.
 

Zapraszamy!
Zarząd KNN UJ

Ogłoszenie

Konferencja "Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej"

Instytut Historii

Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

zaprasza na:

Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową

Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej.

Odbędzie się ona w Krakowie w dniach 3 – 4 kwietnia 2014 r.

 

Od teraz Ty decydujesz! Wybory 2014

 

 

 

 

Zachęcam do udziału w bardzo ciekawym, polsko-niemieckim projekcie edukacyjno-dydaktycznym:)

Ze strony polskiej jest on koordynowany przez dr Aleksandrę Kmak-Pamirską. Będzie on realizowany w Krakowie i w Weimarze. Koszty udziału są pokrywane przez organizatorów ze środków programu Młodzież w Działaniu.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w pliku w załączniku. W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się bezpośrednio z dr Kmak-Pamirską: aleksandra.kmak-pamirska@ejbweimar.de .

Szczegółowy opis projektu


Zapraszamy!

 

 

Tydzień Filmu Niemieckie​go 2013

Rok 2013 jest wyjątkowy dla niemieckiego filmu w Polsce. Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Instytut Goethego, instytucje, które do tej pory zajmowały się organizacją corocznego pokazu niemieckich filmów, przygotowały wspólny program, który prezentowany jest w sześciu miastach: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie.

W Krakowie, ostatnim przystanku tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego, szczególnym wydarzeniem będzie otwierajacy przegląd pokaz filmu Weekend, z udziałem Niny Grosse. Reżyserka sięgając do niezbyt odległej niemieckiej Historii, opowiada na jej tle także historię przyjaźni i zdrady.

Oh Boy, jako zwycięzca 6 Niemieckich Nagród Filmowych i laureat wielu międzynarodowych festiwali zrealizowany został przez debiutanta i z pewnością, ze swoją berlińską opowieścią, zdobędzie serca wielu kinomanów.

Do niemieckiej historii nawiązuje także Margarethe von Trotta w swoim filmie Hannah Arendt, który z wielką siłą, także dzięki aktorskiej interpretacji, podnosi Eichmannowski temat banalności zła.

Marc Rothemund kreśli w filmie Dzisiaj jestem blondynką delikatny portret młodej kobiety, która po usłyszeniu diagnozy, jaką jest nowotwór, stawia mężnie czoła chorobie. Wyjątkowe i z pewnością warte odkrycia są też historie opowiadane przez najmłodszych twórców niemieckiego kina w takich filmach jak: This Ain't California, Silvi czy Kadysz za przyjaciela.

W Krakowie Tydzień Filmu Niemieckiego zostanie zaprezentowany w Krakowskim Centrum Kinowym ARS w terminie 15 – 21 listopada.

Wszystkie pokazy odbywać się bedą o godzinie 21.00. Szczegółowe informacje o filmach przesyłam w załaczniku i serdecznie zapraszam na pokazy.

Konkurs z kursu "Wstęp do niemcoznawstwa"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z kursu
"Wstęp do niemcoznawstwa". 
 
 
Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.
 
Zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
 
 
Powodzenia!

Od ucieczki i wypędzenia do przyjaźni - polsko - niemieckie stosunki na przestrzeni lat

Władze KNN UJ - kadencja 2013-2014

26 marca 2013 roku odbyły się wybory do Władz KNN UJ, oto wyniki:


Zarząd:
Kanclerz KNN UJ: Joanna Malinowska
V - ce kanclerz KNN UJ: Magdalena Ujma
V - ce kanclerz KNN UJ: Zuzanna Wojciechowska

Pełnomocnik KNN UJ ds. kontaktu z pierwszym rokiem: Martyna Miażdżyk

Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Bartosiak
Edyta Mularz
Żaneta Szlag

Serdecznie gratulujemy!


Jednocześnie dziękujemy ustępującemu Zarządowi za całoroczną współpracę :)

 

Wiedeń cesarski - multikulturowość wczoraj i dziś 8-10.03.2013r.

W dniach 7 – 10 marca 2013 odbył się wyjazd do Wiednia zorganizowany przez Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ (KNN UJ) we współpracy z Kołem Naukowym Germanistyki UJ (KNG UJ). Plan wyjazdu został zrealizowany, wprowadzono jednak drobne zmiany, wynikające z konieczności dostosowania go do dni i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów oraz warunków atmosferycznych. W trakcie wyjazdu prezentowane były projekty zatytułowane: „Od pałacu Schönbrunn do Haas-Haus, czyli jak zmieniała się architektura Wiednia", „Kiedy multikulturowość stała się problemem - Wiedeń w czasach narodowego socjalizmu", „Związki Krakowa z Wiedniem i Wiednia z Krakowem na przestrzeni wieków" oraz „Osoba ambasadora w cesarskim i wielokulturowym Wiedniu - dawniej i dziś". Projekty te będą kontynuowane i uzupełniane o zdobyte na wyjeździe informacje.

 

Uczestnicy spotkali się 7 marca na Regionalnym Dworcu Autobusowym w Krakowie, skąd udali się do Katowic. Tam do grupy dołączyli członkowie KNG UJ, aby razem udać się Polskim Busem do Wiednia. Przejazd trwał ok. 7 godzin.

 

Po przyjeździe do Wiednia (8 marca) udaliśmy się do hostelu, pozostawiliśmy bagaże i po śniadaniu wyruszyliśmy na Kahlenberg, gdzie przy wmurowanej na fasadzie tablicy upamiętniającej 200-rocznicę bitwy pod Wiedniem opowiedziano o przygotowaniach do bitwy oraz miejscach i przedmiotach w Krakowie i Wiedniu, które przypominają o tym wydarzeniu. Z uwagi na wczesną porę nie udało się wejść do wnętrza kościoła. Kolejnym punktem programu był spacer po centrum stolicy Austrii i zwiedzanie Muzeum Miasta Wiednia („Wien Museum"). W tym momencie dołączyło do nas dwoje studentów Instytutu Europeistyki, specjalizacja niemcoznawstwo, którzy przebywają w Wiedniu w ramach programu Erasmus – Olga Czempiel i Wojciech Pytlik. Razem zwiedzaliśmy ekspozycje muzeum, które prowadziły nas przez dzieje miasta i historie jego mieszkańców. Następnie udaliśmy na zwiedzanie opery wiedeńskiej. Po obiadokolacji wróciliśmy do hostelu, aby dokonać formalności związanych z zakwaterowaniem. Po chwili odpoczynku wróciliśmy do centrum miasta, aby pospacerować po oświetlonym Wiedniu.

 

Kolejny dzień projektu (9 marca) rozpoczął się śniadaniem, po którym udaliśmy się na Uniwersytet Wiedeński. W trakcie zwiedzania zostaliśmy zapoznani z historią Alma Mater Rudolphina, noblistami związanymi z uczelnią, wnętrzami budynku oraz życiem akademickim. Po zwiedzaniu przeprowadziliśmy ankiety dotyczące wielokulturowości Wiednia i wiedzy studentów uniwersytetu na temat Uni Europejskiej. Z uniwersytetu udaliśmy się pod neogotycki ratusz w Wiedniu, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią budynku na przestrzeni wieków. Kolejnym zwiedzanym obiektem był Parlament Austriacki, w którym między innymi mogliśmy porównać salę obrad parlamentu z czasów Monarchii Austro-Węgier z mniejszą salą, w której posłowe obradują obecnie. Na znajdującym się nieopodal Heldenplatz zapoznano nas z dziejami tego miejsca po „Anschlussie" Austrii w 1938 roku. Oglądaliśmy również fotografie przedstawiające wystąpienie Adolfa Hitlera na tym placu. Następnie przeszliśmy do Hofburga, aby obejrzeć wnętrza pałacu oraz przygotowane tam ekspozycje związane z postaciami cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety znanej jako Sisi. Jako podsumowanie przedstawiono podejście Krakowian do postaci cesarza i okresu Galicji. Kolejnym punktem programu była obiadokolacja, po której nadszedł czas na integrację i odpoczynek.

 

Niedziela (10 marca) rozpoczęła się również śniadaniem w hostelu, po którym wykwaterowaliśmy się z pokoi. Zgodnie z planem na ten dzień udaliśmy się na zwiedzanie pałacu i ogrodów Schönbrunn. Osoby chętne mogły w tym czasie zwiedzić wystawę czasową w Austriackiej Bibliotece Narodowej („Österreichische Nationalbibliothek") zatytułowaną: „Noc nad Austrią. Anschluss 1938 – Ucieczka i wypędzenie" („Nacht über Österreich. Der Anschluss 1938 – Flucht und Vertreibung") zaprezentowaną z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia w XVIII-wiecznej barokowej Prunksaal. W całości spotkaliśmy się ponownie pod barokowym kościołem św. Karola Boromeusza, gdzie zapoznano nas z historią budowli, po czym udaliśmy się do wiedeńskiego parku rozrywki Wiener Prater. Na miejscu obejrzeliśmy Republikę Kugelmugel i dowiedzieliśmy się, jaka idea przyświecała artyście Edwinowi Lipburgerowi przy tworzeniu konstrukcji. Następnie podziwialiśmy panoramę Wiednia z Praterturm o wysokości 117 metrów oraz korzystaliśmy z innych atrakcji parku. Wracając postanowiliśmy zobaczyć wiedeński Hundertwasserhaus, a następnie udaliśmy się na obiadokolację. Po niej mieliśmy możliwość jeszcze raz podziwiać oświetlone zabytki centrum Wiednia. Następnie udaliśmy się do hostelu po pozostawiony tam bagaż i metrem na dworzec, z którego o godzinie 22.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną Polskim Busem.

 

Około godziny 6.00 (11 marca) wysiedliśmy w Katowicach, skąd udaliśmy się busem do Krakowa. Wyjazd zakończył się około 7.30. Był bardzo owocny, ponieważ dzięki ciągłemu kontaktowi z językiem niemieckim pozwolił rozwinąć umiejętności językowe, jak również zdobyć potrzebne informacje do kontynuowania już rozpoczętych projektów oraz dał inspirację do kolejnych działań. 

 

Anna Nowakowska

Studenckie Koło Naukowe Germanistyki

 

GALERIA



Wydarzenia