Nowy Zarząd - Kadencja październik 2014 - wrzesień 2015

W dniu 25 marca 2014 roku odbyło się walne zebranie członków Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Zebraliśmy się w celu wysłuchania sprawozdania z działalności Zarządu KNN oraz Komisji Rewizyjnej. Wybrano również nowe władze, które obejmą urząd w październiku 2014 roku. Na koniec pozostał czas na dyskusję na temat przyszłości KNN UJ oraz nadchodzących wydarzeń i projektów.
 

Kanclerz Joanna Malinowska zdała relację z dotychczasowej działalności KNN. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu następujących przedsięwzięć:


• Projektów wyjazdowych do Londynu i Budapesztu,
• Cyklicznych spotkań tematycznym oraz konwersacji językowych organizowanych przez KNN UJ,
• Zeszytów Naukowych KNN UJ,
• Instytutowego konkursu ze wstępu do niemcoznawstwa,
• Spotkania ze studentami z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
• Szkolenia z pisania CV oraz listów motywacyjnych w języku niemieckim zorganizowanego we współpracy z firmą Alexander Mann Solutions,
• Podjętym inicjatywom charytatywnym, takim jak „Szlachetna Paczka",
• Promocji KNN podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 


W drugiej części spotkania miały miejsce wybory nowych władz KNN. Za zgodą Zgromadzenia decyzję podjęto w głosowaniu jawnym:
 

Zarząd:


Kanclerz KNN UJ – Filip Radwański (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz- sekretarz – Zuzanna Wojciechowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz – skarbnik – Olga Czempiel (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 

Komisja rewizyjna:


Joanna Malinowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Kamil Stempak (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Klaudia Wackermann (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 


Zebranie zakończyła dyskusja na temat nadchodzących projektów oraz przyszłości KNN. Poruszono między innymi kwestię:


• Kolejnego wydania Zeszytów Naukowych KNN,
• Projektu wyjazdowego „Śladami rodu Liechtensteinów",
• Pomysłu wyjazdu na niemieckojęzyczny musical,
• Promocji KNN na tegorocznym Festiwalu Nauki.

 

Protokół sporządziła Zuzanna Wojciechowska.

Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa

Zarząd Koła Naukowego Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza wszystkich obecnych i przyszłych Członków na Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Odbędzie się ono 25 marca 2014 roku (wtorek) o godzinie 19:00 w Kolegium Śląskim (al.Mickiewicza 3) w sali 106.


W programie:


- sprawozdanie z działalności obecnych władz KNN UJ;
- wybory do nowego zarządu;
- omówienie planowanych projektów.


Zapraszamy do zgłaszania kandydatur na wszystkie stanowiska Zarządu (kanclerz, wicekanclerz, skarbnik) oraz Komisji Rewizyjnej (3 osoby) na adres knn@uj.edu.pl.
 

Zapraszamy!
Zarząd KNN UJ

Ogłoszenie

Konferencja "Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej"

Instytut Historii

Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

zaprasza na:

Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową

Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej.

Odbędzie się ona w Krakowie w dniach 3 – 4 kwietnia 2014 r.

 

Od teraz Ty decydujesz! Wybory 2014

 

 

 

 

Zachęcam do udziału w bardzo ciekawym, polsko-niemieckim projekcie edukacyjno-dydaktycznym:)

Ze strony polskiej jest on koordynowany przez dr Aleksandrę Kmak-Pamirską. Będzie on realizowany w Krakowie i w Weimarze. Koszty udziału są pokrywane przez organizatorów ze środków programu Młodzież w Działaniu.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w pliku w załączniku. W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się bezpośrednio z dr Kmak-Pamirską: aleksandra.kmak-pamirska@ejbweimar.de .

Szczegółowy opis projektu


Zapraszamy!

 

 

Tydzień Filmu Niemieckie​go 2013

Rok 2013 jest wyjątkowy dla niemieckiego filmu w Polsce. Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Instytut Goethego, instytucje, które do tej pory zajmowały się organizacją corocznego pokazu niemieckich filmów, przygotowały wspólny program, który prezentowany jest w sześciu miastach: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie.

W Krakowie, ostatnim przystanku tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego, szczególnym wydarzeniem będzie otwierajacy przegląd pokaz filmu Weekend, z udziałem Niny Grosse. Reżyserka sięgając do niezbyt odległej niemieckiej Historii, opowiada na jej tle także historię przyjaźni i zdrady.

Oh Boy, jako zwycięzca 6 Niemieckich Nagród Filmowych i laureat wielu międzynarodowych festiwali zrealizowany został przez debiutanta i z pewnością, ze swoją berlińską opowieścią, zdobędzie serca wielu kinomanów.

Do niemieckiej historii nawiązuje także Margarethe von Trotta w swoim filmie Hannah Arendt, który z wielką siłą, także dzięki aktorskiej interpretacji, podnosi Eichmannowski temat banalności zła.

Marc Rothemund kreśli w filmie Dzisiaj jestem blondynką delikatny portret młodej kobiety, która po usłyszeniu diagnozy, jaką jest nowotwór, stawia mężnie czoła chorobie. Wyjątkowe i z pewnością warte odkrycia są też historie opowiadane przez najmłodszych twórców niemieckiego kina w takich filmach jak: This Ain't California, Silvi czy Kadysz za przyjaciela.

W Krakowie Tydzień Filmu Niemieckiego zostanie zaprezentowany w Krakowskim Centrum Kinowym ARS w terminie 15 – 21 listopada.

Wszystkie pokazy odbywać się bedą o godzinie 21.00. Szczegółowe informacje o filmach przesyłam w załaczniku i serdecznie zapraszam na pokazy.

Konkurs z kursu "Wstęp do niemcoznawstwa"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z kursu
"Wstęp do niemcoznawstwa". 
 
 
Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.
 
Zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
 
 
Powodzenia!

Od ucieczki i wypędzenia do przyjaźni - polsko - niemieckie stosunki na przestrzeni lat

Władze KNN UJ - kadencja 2013-2014

26 marca 2013 roku odbyły się wybory do Władz KNN UJ, oto wyniki:


Zarząd:
Kanclerz KNN UJ: Joanna Malinowska
V - ce kanclerz KNN UJ: Magdalena Ujma
V - ce kanclerz KNN UJ: Zuzanna Wojciechowska

Pełnomocnik KNN UJ ds. kontaktu z pierwszym rokiem: Martyna Miażdżyk

Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Bartosiak
Edyta Mularz
Żaneta Szlag

Serdecznie gratulujemy!


Jednocześnie dziękujemy ustępującemu Zarządowi za całoroczną współpracę :)

 

Mniejszość niemiecka na Węgrzech - po połączeniu Budapesztu 1873r.

W dniach 24 – 26 maja 2013 roku odbył się wyjazd na Węgry zorganizowany przez Koło Naukowe Niemcoznawstwa (KNN UJ) w ramach projektu „Mniejszość Niemiecka na Węgrzech - po połączeniu Budapesztu w 1873r.".

Przejazd do Budapesztu odbył się samochodami z racji najniższych kosztów takiego środka transportu. W drodze do Budapesztu grupa zatrzymała się na kampusie uniwersyteckim - Pázmány Péter Catholic University w Piliscabie znajdującym się 24 kilometry od Budapesztu. Po dojeździe do Budapesztu, zakwaterowaniu w hostelu udaliśmy się przez centrum miasta na pierwsze spotkanie w katedrze filologii polskiej na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa. Kierownik katedry, mieszczącej się w Instytut Filologii Słowiańskiej i Bałtyckiej na Wydziale Humanistycznym, dr Zsuzsanna Ráduly oraz Pani Dorota Dziewońska zaprezentowały nam swoją katedrę oraz opowiedziały o formie odbywana studiów na Węgrzech, a także przybliżyły zagadnienia omawiane przez Węgierskich studentów uczących się o Polsce. Na uniwersytecie mieliśmy również okazję spotkać się i  porozmawiać z przedstawicielami studentów filologii polskiej. Zaprezentowana została nam również historyczna cześć biblioteki, która została zachowana w stanie z początku istnienia uniwersytetu (XVII w.). Podczas spotkania nawiązany został kontakt z pracownikami katedry, którzy zaoferowali wsparcie w dalszych działaniach prowadzonych przez KNN UJ. Ze strony Koła zdecydowaliśmy o przekazaniu naszych dotychczasowych publikacji na rzecz biblioteki uniwersytetu do wykorzystania przez studentów i pracowników naukowych.

Następnie udaliśmy się na kolejne spotkanie o godzinie 15:00 w Instytucie Polskim. W bogato wyposażonej bibliotece prowadziliśmy rozmowy o mniejszościach narodowych na Węgrzech, w szczególności o mniejszości niemieckiej i polskiej. Przedstawione zostały nam również minione i obecne projekty prowadzone przez Instytut Polski, a także sama idea tworzenia i działania takich instytutów. Po spotkaniu odbyliśmy spacer po centrum Budapesztu, w międzyczasie robiąc przerwę obiad.

Kolejnym punktem naszego projektu była Bazylika świętego Stefana, będącej największym kościołem stolicy Węgier. Bazylika słynie z tego, iż przechowywana jest w niej zmumifikowana prawa ręka świętego Stefana, pierwszego króla Węgier. Z Bazyliki ruszyliśmy nad Dunaj, gdzie promenadą przy parlamencie dotarliśmy do pomnika zagłady Żydów na Węgrzech – charakterystycznych odlewów butów nad brzegiem. Dalej przez wyspę św. Małgorzaty udaliśmy się na stację skąd odjeżdżał pociąg do Godollo, gdzie mieści się pałac królewski, który służył jako rezydencja Franciszka Józefa. W sobotę 25 maja udaliśmy się z samego rana na Wzgórze Zamkowe w Budzie. Na samym początku zapoznaliśmy się z wystawą umieszczoną na placu na Wzgórzu Zamkowym, noszącą tytuł „Węgierska Warszawa". Następnie przechodząc się malowniczymi ulicami Wzgórza w kierunku murów oraz baszty Rybackiej, gdzie można było podziwiać przepiękną panoramę Pesztu z najbardziej charakterystycznym budynkiem Parlamentu tuż nad brzegiem Dunaju. Zobaczyliśmy również Kościół świętego Macieja stanowiący centralny punkt wzgórza, noszący tak naprawdę nazwę „Przenajświętszej Panienki", którego wnętrze pokryte jest pięknymi freskami, a dach zdobiony jest niezwykle kolorową mozaiką. Kolejnym punktem projektu był Pałac Sándor, będący siedzibą prezydenta, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty honorowej. Na zakończenie zobaczyliśmy odbudowany Zamek Królewski, w którym mieści się m.in. Galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu, z którego zbiorami zapoznaliśmy się. W trakcie pobytu na wzgórzu uczestnicy wyjazdu prezentowali swoje projekty dotyczące historii, architektury oraz mniejszości niemieckiej na Węgrzech.

O godzinie 15 mieliśmy umówiony wstęp do Parlamentu. Zaprezentowana została nam historii budynku, przedstawiono insygnia królewskie, będące największym precjozom dla narodu Węgierskiego. Mieliśmy także okazję zobaczyć salę plenarną, na której odbywają się posiedzenia parlamentu. Po obiedzie i krótkiej wizycie w hostelu, udaliśmy się nad promenadę Dunaju, żeby móc zobaczyć stolicę Węgier nocą.

W niedzielę 26 maja, wróciliśmy na Wzgórze Zamkowe, aby zobaczyć podziemny szpital, zwany również Szpitalem w skale. W trakcie drugiej wojny światowej oraz w latach późniejszych mieścił się tutaj szpital cywilny i wojskowy, a obecnie eksploatowany jest jako muzeum, w którym przedstawione zostały sceny z funkcjonowania placówki zdrowia, a także wystawy współczesnej wojskowości. Rekonstrukcja odbyła się na podstawie zachowanych zdjęć i nagrań wideo. Po zwiedzeniu Muzeum udaliśmy się na drugą stronę wzgórza gdzie zobaczyliśmy historyczną kolejkę SILKO zbudowaną dla budowniczych pracujących w XIX w ma Wzgórzu.

Następnie udaliśmy na pociąg do podbudapesztańskiej miejscowości Szentendre. Jest to niezwykłe, historyczne miasteczko, pełne krętych uliczek i pozostałości z okresu sięgającego nawet czasów Cesarstwa Rzymskiego. Po zapoznaniu się z historią i zabytkami udaliśmy się do przygranicznego - Esztergom (Ostrzyhom). Jest to jedno z najstarszych miast na Węgrzech, które dominuje nad okolicą Bazyliką świętego Wojciecha, będąca największą i najważniejszą katedrą katolicką tego kraju. Po zwiedzeniu Bazyliki, udaliśmy się na typowo węgierski posiłek w jednej z restauracji mieszących się pod wzgórzem, po którym udaliśmy się już w drogę powrotną do Polski.

W czasie wyjazdu zapoznaliśmy się z historią mniejszości niemieckiej na Węgrzech, nawiązaliśmy kontakty naukowe zarówno z katedrą polonistyki, jak i z Instytutem Polskim. Dodatkowo wzbogaciliśmy naszą wiedzę o projekty naukowe przedstawione przez uczestników wyjazdu dotyczących architektury Budapesztu, mniejszości niemieckiej zamieszkującej Węgry oraz Dunaju.

Zebrane materiały będą źródłem do tekstów naukowych do kolejnego numeru Zeszytów Naukowych Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

GALERIA

Magdalena Ujma, Wojciech Kamiński

Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ



Wydarzenia