Linz, Salzburg, Innsbruck – szlakiem austriackich krajów związkowych 9-15.02.2013

W dniach 9-15.02.2013 Koło Naukowe Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizowało projekt „Linz, Salzburg, Innsbruck – szlakiem austriackich krajów związkowych". Projekt został przygotowany we współpracy z SKŻ UJ Odyseusz. W wyjeździe wzięły również udział członkinie Koła Naukowego Germanistyki UJ.

Wyjazd rozpoczął się 9 lutego wyjazdem z Krakowa. Pierwszym punktem projektu było zwiedzanie stolicy kraju związkowego Górna Austria – Linzu. Tu mieliśmy okazję podziwiać Stare Miasto z górującym nad nim zamkiem z pięknymi bramami cesarza Fryderyka oraz Rudolfa. Zabytkiem, na który zwróciliśmy szczególną uwagę, był największy austriacki kościół - Nowa Katedra pochodząca z XIX wieku. Nasz podziw wzbudziła również barokowa forma Kolumny Trójcy Przenajświętszej z licznymi alegorycznymi figurami. Po zwiedzaniu Linzu udaliśmy się do St Wolgang w celu zakwaterowania.

Już następnego dnia  zaczął się obóz sportowo-rekreacyjny. Studenci mogli nacieszyć się zimowym szaleństwem i pięknymi alpejskimi widokami na stoku w Gaissau Hintersee. Po sportowych atrakcjach, po południu przyszedł czas na kontynuację projektu badawczego i zwiedzanie kolejnego kraju związkowego. W tym celu udaliśmy się do Salzburga. Wjeżdżając do miasta, ukazał się nam znajdujący się na wzgórzu ponad starym miastem zamek "Festung Hohensalzburg", jeden z największych europejskich zamków. Podczas wieczornego spaceru zwiedzaliśmy również zabytkowe centrum miasta znajdujące się na liście  światowego dziedzictwa UNESCO. Odnaleźliśmy także dom narodzin Mozarta, który znajduję się przy salzburskiej Getreidegasse.

Kolejny dzień projektu rozpoczął się jazdą na nartach na terenach narciarskich Flachau położonych w samym sercu Ski amade – największego regionu narciarskiego Austrii. Po południu udaliśmy się do Bad Ischl, miasta uzdrowiskowego, w którym mogliśmy poczuć ducha cesarza Franciszka Józefa. W tym uzdrowisku cesarz poznał swoją przyszłą żonę Elżbietę Bawarską. Niestety nie udało nam się odwiedzić Cesarskiej Willi, która była zamknięta dla zwiedzających. Rekompensatą było oglądanie Trinkhalle – pięknego XIX-wiecznego budynku pijalni, który pokazał nam urok cesarskiego uzdrowiska.  Kolejnym punktem naszej wycieczki był Seeschloss Ort, zamek na wodzie, w miejscowości Gmunden. Zamek ten znajduję się na niewielkiej wyspie na jeziorze Traunsee. Wieczorny spacer wokół zamku, jak również krótka wizyta w wewnętrznym dziedzińcu, pozostawiły niezapomniane wrażenia.

12 lutego wybraliśmy się na całodniową wycieczkę w celu zwiedzenia kolejnego kraju związkowego oraz Liechtensteinu. Pierwszym punktem dnia była stolica Tyrolu – Innsbruck. Tu zwiedzaliśmy powstały w XIV wieku zamek cesarski Hofburg. Rokokowe wnętrza, malowidła ścienne, sala balowa i sale reprezentacyjne pozwoliły nam poczuć ducha habsburskiej monarchii. Następnie zwiedzaliśmy barokową katedrę św. Jakuba i podziwialiśmy symbol miasta Goldenes Dachl -  pokryty  złoconymi miedzianymi gontami "Złoty dach" wybudowany z okazji ślubu cesarza Maximiliana I. Oprócz tego mieliśmy okazję zobaczyć skocznię narciarską Bergisel.

Po zwiedzaniu Innsbrucku wyruszyliśmy w dalszą trasę do Liechtensteinu. Na początku udaliśmy się do stolicy księstwa Vaduz. Jako pierwszy cel naszej wycieczki wybraliśmy rezydencję książąt Liechtensteinu – Schloss Vaduz. Zamek znajduję się na szczycie wzgórza, skąd roztaczają się piękne widoki na całe miasto, nie jest jednak udostępniony zwiedzającym. Po obejrzeniu twierdzy z bliska, mieliśmy również okazję zobaczyć siedzibę landtagu i rządu oraz neogotycki Kościół Św. Floriana.

W drodze powrotnej do St Wolgang, zatrzymaliśmy się w Feldkirch – siedzibie jednego z 4 powiatów najbardziej wysuniętego na zachód kraju związkowego Voralberg. Tutaj mogliśmy podziwiać Stare Miasto z malowniczą Martkgasse.

W przedostatnim dniu projektu udaliśmy się ponownie do Salzburga.Udało nam się zdobyć górujące nad miastem wzgórze Festungsberg z Twierdzą Hohensalzburg, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie zwiedzaliśmy barokową Katedrę św. Ruperta. Oczarowały nas malowidła ścienne i więcząca katedrę kopuła. Kolejnymi punktami zwiedzania były Nowa i Stara Rezydencja salzburskiego Starego Miasta oraz Wielki Dom Festiwalowy przy Hofstallgasse. Obowiązkowo wszyscy uczestnicy wyjazdu kupili słynne czekoladki Mozartkugel.

Ostatni dzień wyjazdu rozpoczął się od pożegnania z alpejskimi stokami, a tym samym zamknięcia sportowo-rekreacyjnej części projektu. Udaliśmy się do pobliskiego ośrodka narciarskiego Postalm. Po śnieżnym szaleństwie, przyszła pora na spakowanie rzeczy i opusczczenie apartamentu w St. Wolfgang. Jednak na tym nie zakończyły się atrakcje projektu KNN. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie stolicy Austrii. Naszą wycieczką otworzyła wizyta w Cafe Sacher przy Sacher Hotel. Tu mieliśmy okazję skosztować kulinarnego specjału Wiednia – tortu Sachera. Bardzo słodkie ciasto czekoladowe dodało nam sił do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się do jednego z najcenniejszych zabytków Wiednia, gotyckiej Katedry św. Szczepana. Następnie przeszliśmy kolejno do wiedeńskiego pałacu władców Austrii – Hofburgu i wiedeńskiego Ratusza. Przed ratuszem, w parku ratuszowym, na zwiedzających czekała niespodzianka – rozciągające się na 600 m parku lodowisko „Eistraum" (niem. Lodowy sen). Po wieczornym spacerze udaliśmy się do schroniska, w którym spędziliśmy ostatnią noc naszego wyjazdu. Rano wyruszyliśmy w kierunku Polski.

 

Karolina Urbańczyk

Koło Naukowe Germanistyki

GALERIA