Młodzi w Europie

Człowiek od najmłodszych lat powinien być świadomy tego, kim jest, jakie jest jego miejsce w świecie. Mimo iż jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej często nie wie co znaczą takie pojęcia jak Europa, Unia Europejska, Parlament, Komisja, Europoseł. Każdemu się z czymś kojarzą, ale czy przeciętny Polak potrafi wytłumaczyć te pojęcia? Czy wie czym zajmują się instytucje Unii Europejskiej, czy zna swoje prawa jako obywatel europejskiego społeczeństwa obywatelskiego? Czy zdaje sobie sprawę z bycia obywatelem Europy?

Młodzi w Europie ma za zadanie pomóc młodzieży w zapoznaniu się z tą tematyką. Projekt składa się z dwóch części: edukacyjnej i badawczej. Dzięki uprzejmości Wolontariatu Studenckiego „Projektor" będziemy mogli poprowadzić zajęcia dla dzieci z 6 placówek edukacyjnych, mieszczących się na terenie województwa Małopolskiego oraz 6 szkół mieszczących się w centrum Krakowa. Grupą docelową projektu są dzieci w wieku 10-12 lat. Lekcje odbędą się w systemie trzech spotkań po 1,5 godziny, cały projekt nie może być zrealizowany szybciej niż w ciągu 14 dni . Wszystkie zajęcia muszą odbyć się zgodnie z regulaminem Wolontariatu Studenckiego „Projektor".

Pierwsze spotkanie pozwoli naszym uczestnikom poszukać w zagadkach odpowiedzi na pytanie „Czym jest Unia Europejska?", poznać wybrane Instytucje oraz dowiedzieć się jak funkcjonuje Unia Europejska. Następne zajęcia będą symulacją rozprawy sądowej, dzieci dostaną rozpisane na karteczkach sytuacje i będziemy bawić się w rozstrzyganie spraw dotyczących łamania praw członków europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Poprzez zabawę dzieci poznają swoje prawa wynikające z przynależności Polski do UE, będą brały udział w symulacjach różnych sytuacji, w których bohaterowie mieli problemy, ponieważ nie znali swoich praw. Ostatnie zajęcia będą dotyczyły symboli UE. Na pierwszych i ostatnich zajęciach odbędzie się test, który pomoże przeprowadzić nam część badawczą.

Po zakończeniu projektów, zostanie ogłoszony konkurs na stworzenie miasteczka Europejskiego, z Instytucjami, które są podobne do tych, na których opiera się Unia Europejska. Konkurs ma na celu utrwalenie wiadomości, które dzieci zdobyły na spotkaniach ze studentami.

Finał projektu będzie miał miejsce w maju podczas corocznych obchodów „Dnia Europy" w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na Przegorzałach.