Spotkanie w Konsulacie Generalnym Niemiec 2013

Dnia 9 maja br. Konsulat Generalny RFN w Krakowie zorganizował dzień otwartych drzwi. Tego typu wydarzenie nie mogło oczywiście odbyć się bez obecności studentów niemcoznawstwa i europeistyki, którzy pomimo trwających równocześnie Juwenaliów, zdecydowali się zobaczyć jak w praktyce wygląda praca w tego typu placówce dyplomatycznej.

Już przy wejściu można było odczuć specyfikę tego miejsca – zostaliśmy poddani rewizji osobistej i pouczeni o zakazie fotografowania. Następnie poznaliśmy pracowniczkę Konsulatu, która została naszym przewodnikiem, a w razie potrzeby również tłumaczem. Wraz z nią ruszyliśmy do poszczególnych pomieszczeń, w których poznaliśmy szczegóły działalności placówki. Mogliśmy na przykład prześledzić proces realizacji wniosku o wydanie paszportu (chociaż urządzenie do pobierania odcisków palców chwilowo odmówiło posłuszeństwa) i poznać arkana pracy w archiwach Konsulatu, przez które przewijają się tony dokumentów. Zwiedziliśmy także biuro, w którym niegdyś wydawane były wizy dla Polaków chcących odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów. Głównym punktem wizyty było naturalnie spotkanie z samym Konsulem – dr. Wernerem Köhlerem, który pokrótce przedstawił nam swoją karierę dyplomatyczną i opowiedział jak wygląda typowy dzień jego pracy. Pomimo że dr Köhler pełni swoją funkcję przez niecały rok i nasz język ojczysty nadal sprawia mu pewne trudności, to jednak w rozmowie z nami starał się mówić wyłącznie po polsku, co na pewno zjednało mu sympatię słuchaczy.

Wizyta w konsulacie jest wartościowym doświadczeniem – można tam znaleźć wiele interesujących informacji, dotyczących np. współpracy polsko-niemieckiej, a także uzyskać odpowiedzi związane z kwestiami praktycznymi, jak choćby podjęciem praktyk. Placówkę przy ul. Stolarskiej warto odwiedzić także z powodów kulturalnych – ściany wielu pomieszczeń ozdabiają bowiem obrazy i zdjęcia wykonane przez studentów krakowskiej ASP.

Na koniec udaliśmy się na dziedziniec, gdzie przygotowany był drobny poczęstunek. Była to równocześnie okazja do zapoznania się z materiałami informacyjnymi wydanymi przez Konsulat. Wizyta, która trwała około godziny, została zorganizowana przez Koło Naukowe Niemcoznawstwa.

GALERIA

Paweł Inglot