Wilczy Szaniec i stosunki polsko – niemieckie na pojezierzu mazurskim

Wilczy Szaniec i stosunki polsko – niemieckie na pojezierzu mazurskim to projekt zrealizowany przez Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ w dniach od 22 do 27 kwietnia 2012 roku. 

Jego głównym celem było promowanie stosunków i kontaktów polsko-niemieckich, propagowanie kreatywnego sposobu prowadzenia badań naukowych, poszerzania swoich zainteresowań. W ramach projektu młodzież miała możliwość osobistego poznania historii i zapoznania się ze stosunkami polsko – niemieckimi na terenie Pojezierza Mazurskiego. Zapoznawanie się z zabytkami dzięki wykwalifikowanym przewodnikom jak i przez samych studentów, którzy chcieli podzielić się z innymi swoimi pasjami.

Projekt zakładał odwiedzenie najważniejszych poniemieckich zabytków na Pojezierzu Mazurskim i przeprowadzono prelekcje o zróżnicowanej tematyce, aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie.

Osobiste „spotkanie z symbolami przeszłości" pozwoliło na wzbogacenie doświadczeń studentów niemcoznawstwa i przeniesienie teorii w praktykę. Dla innych uczestników była to możliwość poznania lepiej stosunków polsko-niemieckich i była to szansa na zgłębienie zagadnień historycznych.

W trakcie zapoznawania się z poniemieckimi zabytkami na terenie Wielkich Jezior Mazurskich odwiedziliśmy takie miejsca jak – Wilczy Szaniec w Gierłoży, kwaterę główną wojsk lądowych Wehrmachtu w Mamerkach, twierdzę Boyen w Giżycku.

Projekt był skierowany do Członków KNN UJ, którzy interesują się tematyką historii narodu niemieckiego na terenach Warmii i Mazur. Członkowie KNN przekazali swą wiedzę i doświadczenie innym studentom poprzez praktyczne zapoznanie się z historycznymi obiektami.

Projekt został zrealizowany we współpracy ze Studenckim Klubem Żeglarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego ODYSEUSZ.


 

GALERIA ZDJĘĆ Z WYJAZDU